Laboratorium budynków inteligentnych

Lokalizacja: 322 w budynku C-3 na terenie kampusu PWr
Kierownik lab.: dr inż. Andrzej Jabłoński Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   71-320-24-30

Zakres działalności
Laboratorium powstało jako ośrodek szkoleniowy automatyki budynkowej, certyfikowany przez europejską organizację KONNEX. Działalność obejmuje prowadzenie szkoleń z technologii KNX (jedno z niewielu w kraju) zakończone egzaminem oraz uzyskaniem uprawnień do projektowania i uruchamiania systemu KNX. W ofercie laboratorium są również szkolenia wprowadzające do innych systemów oraz integracji systemów sterowania w automatyce budynkowej

Oferta badawcza:
- uruchomienie zintegrowanych systemów sterowania,
- badanie możliwości integracji systemów sterowania,
- opracowywanie urządzeń systemów automatyki budynkowej,
- wdrażanie stanowisk laboratoryjnych (badawczych) wyposażonych w urządzenia automatyki budynkowej

Stanowiska badawcze/aparatura
Wyposażanie laboratorium  zawiera stanowiska dydaktyczne umożliwiające tworzenie i konfigurację systemów BMS, programowanie w standardzie KNX/EIB, sterowanie z systemem WAGO, integrację systemów inteligentnego budynku m.in. takich jak systemy sygnalizacji włamania i napadu, systemy kontroli dostępu, systemy zapewnienia komfortu i zarządzania energią, systemy zdalnego monitoringu, systemy sterowania oświetleniem, systemy audiowizualne i inne.

Podstawę laboratorium stanowią trzy dwuosobowe stanowiska wyposażone w urządzenia systemu KNX/EIB oraz komputery z oprogramowaniem do konfiguracji i wizualizacji systemu. Słuchacze mają możliwość zapoznania się z najnowocześniejszą technologią wykorzystywaną w „Inteligentnych Budynkach” – tworzyć projekty i sprawdzać ich działanie bezpośrednio na zainstalowanych urządzeniach. Wszystkie elementy systemu KNX zamontowane zostały na przenośnych płytkach, dzięki czemu możliwe jest dowolne konfigurowanie stanowiska, przystosowując je do potrzeb realizowanego ćwiczenia. 

Laboratorium dodatkowo wyposażone jest w stanowiska obrazujące automatyzację budynków opartą na innych popularnych systemach sterowania: Crestron, X10, WAGO PLC, EasySens, Dupline, Luxor. Urządzenia dobrane zostały w taki sposób, aby zobrazować działanie poszczególnych systemów oraz integrację na poziomie sprzętowym i oprogramowania BMS (Building Management System).

Informacje dodatkowe:
Laboratorium posiada certyfikacje stowarzyszenia KNX, uprawniającą do szkolenia i egzaminowania w zakresie technologii KNX na dwóch poziomach:
- KNX BASIC COURSE
- KNX ADVANCED COURSE
Laboratorium współpracuje z firmami z branży automatyki przemysłowej oraz budynkowej w zakresie realizacji szkoleń, wdrażania systemów sterowania i opracowywaniem nowych urządzeń.


www: http://www.knxpolska.org

 

   
© KAMiSS